Reportáže, analýzy, rozhovory

Zkouška čínského autoritářského kapitalismu

Změna kurzu čínské ekonomiky bude mít na svět obrovský vliv

Jak informovala čínská média o návštěvě preméra Wena v ČR

Zprávy v hlavních čínských sdělovacích prostředcích jako obvykle velice nekonkrétní. Mezi Číňany žijícími v České republice převažuje názor, že česká média neinformují o Číně dostatečně pozitivně.

Asijský vektor české politiky posiluje

Rozhovor s Jiřím Paroubkem před návštěvou čínského premiéra v Praze pro týdeník Respekt

Cesta čínského premiéra Wen Ťia-paa po Evropě

Evropské zastávky čínského premiéra

Česko uzavřelo s Čínou problematickou smlouvu

Balík čtrnácti smluv upravujících spolupráci mezi vládami, ministerstvy i podniky obou zemí v ekonomické, politické i kulturní oblasti podepsali český a čínský premiér Jiří Paroubek a Wen Ťia-pao.

Premiér Číny je v Praze

Na pražském ruzyňském letišti přistál po poledni čínský premiér Wen Ťia-pao. Do České repupliky přijíždí takto vysoce postavený čínský představitel na vůbec první návštěvu.

Revalvace čínské měny

Americký vlk se nažral, čínská koza však zůstala celá. Tak lze hodnotit výsledky jednání prezidenta USA George Bushe v Číně. Obě země se již před ním dohodly na omezení čínského dovozu textilu a oděvů do USA do roku 2008. Problém, který způsobil přebytek exportu tohoto i dalšího zboží vyváženého z Číny do Spojených států, je však zatím řešen jen vágně. Jde totiž o podhodnocený kurz jüanu vůči dolaru.

Miliony Číňanů nemají vodu

Téměř čtyři miliony Číňanů v jednom z největších měst v zemi Charbinu trpí nedostatkem vody, protože řeku zamořil benzen po výbuchu v místní chemičce.

Návštěva prezidenta USA George Bushe v Číně

Říše středu by podle dnešních měřítek USA měla být potenciálním vojenským cílem. Ale není.

Zachrání Čínu SuperStar?

Kde jsou ohniska problémů světové velmoci? Místo Maova „třídního boje“ nastupuje konfuciánské „budování harmonie“.

Eurasijské překvapení: Šanghajská skupina sílí

Šanghajská organizace pro spolupráci (ŠOS, angl. SCO, rus. ШОС:) sdružuje jaderně mocnosti, v nichž žije polovina lidstva. Je obřím rostoucím trhem a je bohatá na suroviny.

V objetí rudého draka

Palubní deník Michala Horáčka, který vyrazil do Číny k legendárním Třem soutěskám, ale místo romantického výletu zažil něco docela jiného

Čínští kosmonauti se úspěšně vrátili na Zemi

Čína vehementně oslavovala. Po pěti dnech se z vesmírného letu úspěšně vrátila dvoučlenná posádka čínských kosmonautů. Modul čínské kosmické rakety Šen-čou-6 přistál ve stepním severočínském regionu Vnitřní Mongolsko.

Čínská média – Čína hledá Superstar!

Kouzlo Reality TV objevila už i Čína. Srpnové klání v pořadu Super Voice Girl (obdoba našeho Česko hledá Superstar) sledovalo celkem 400 milionů diváků.

Čínské rodinné auto jen za 300 tisíc korun?

Čínská automobilka Geely existuje pouhých sedm let. Z jejích čtyř továren vyjíždí sedm typů pod značkami Geely a Maple. Evropský zástupce společnosti Jerry Gao však říká, že firma může každý rok přinést dva nové modely.

Klesáme? Ne, padáme!

Prezident Chu Ťin-tchao poprvé vyráží na velkou cestu po Severní Americe. To samo o sobě je vzhledem k rostoucímu významu Číny důležité. Ještě důležitější se turné stává díky tomu, že mezi Washingtonem a Pekingem vyrostla řada problémů a že v New Yorku bude Chu přítomen na Valném shromáždění OSN (13.–17. září). Tam se budou řešit zásadní reformy světové organizace včetně rozšíření Rady bezpečnosti, proti kterému Američané a Číňané našli společné argumenty.

Hrátky s peklem

Po půlstoletí první společné rusko-čínské manévry

Nevšední svět krátkých vln - China Radio International

Většina zemí své zahraniční vysílání v češtině zredukovala. V naší mateřštině ale vysílají až v daleké Číně. Shi Jun, Tang Furong alias Tomáš, Qi Dazhuang alias Dušan, Liu Zheng alias Bruno, Wang Danqing alias Daniel, Bao Yunnan alias Petr, Liu Hong alias Lucie, Mo Li, Cai Liang alias Klára a Wang Hongguang alias Světla a nakonec ještě David Jakš. To jsou členové české redakce Čínského rozhlasu pro zahraničí. China Radio International (CRI) zahájilo vysílání 3. prosince 1941 a čeština se začala na CRI objevovat pravidelně 26. srpna 1968.

Olga Lomová exkluzivně pro www.cinsky.cz

Ředitelka Ústavu Dálného východu a sinoložka Olga Lomová je člověk, který zasvětil Číně většinu svého života. Rozhovor se uskutečnil v dubnu 2005.

Čína, investice a růst ekonomiky

Nikdo nepochybuje, že Čína je významným hráčem ovlivňujícím mezinárodní ekonomické vztahy. Mnozí se dokonce přiklánějí k hypotéze, že Země Středu (Žong-guò, jak se Čína nazývá ve svém jazyce) jednou bude ekonomickou supervelmocí. K tomuto cíli ale ještě vede dlouhá cesta.