Čínské komentáře

Čína diktuje podmínky

Čínské komentáře | 28. 11. 2005
V Číně se už delší dobu z vládních kruhů i tisku ozývalo, že přijde čínská „ofenziva v zahraničních stycích“. Co si pod tím představit? To ukázaly poslední týdny, kdy čínský prezident Chu Ťin-tchao nejprve navštívil Británii, Německo, Španělsko a Jižní Koreu. Vzápětí nato se uskutečnila návštěva amerického prezidenta v Pekingu. Čína slaví, že první část ofenzivy skončila na výbornou. Co tedy vlastně všechna tato jednání přinesla a o čem vypovídají ve vztahu Západu k dnešní Čínské lidové republice?

Učíme se čínsky

Čínské komentáře | 04. 11. 2005
Peking věnuje na podporu čínštiny stovky milionů. Američané nejsou pověstní láskou k jiným jazykům, o to více překvapuje zájem o čínštinu, která se začala Státy šířit.

Je Čína vzorem pro evropské ekonomické reformy?

Čínské komentáře | 16. 09. 2005
Evropské země se zabývají ekonomickými reformami již několik let. OECD opakovaně doporučuje svým členům zahájit neprodleně zrychlování strukturálních reforem. Ovšem kde brát inspiraci pro podobné sociální inženýrství? Nyní se hodně hovoří o Číně. A právem.

Čao Jen a jeho šváb

Čínské komentáře | 14. 09. 2005
V totalitním státě, jakým je Čína, lze za mřížemi skončit z lecjakých kuriózních důvodů, ovšem že by někdo skončil za mřížemi kvůli švábovi? To se přece jen zdá být neuvěřitelné. Ale stalo se.

Čína, Evropa a konkurenceschopnost

Čínské komentáře | 11. 08. 2005
Evropská unie musí výrazně přidat nejen vzhledem k Číně, ale k celému světu, jinak jí v mnohém ujede vlak. Proto také připravovaná strategie rozvoje výzkumu a vývoje předpokládá dvojnásobný objem peněz.

"Čínský Google" velkolepě vstoupil na burzu

Čínské komentáře | 10. 08. 2005
Akcie čínské internetové firmy Baidu.com při svém pátečním debutu na americkém akciovém trhu vzrostly více než čtyřikrát.

Číňané zahájili útok na zahraniční podniky

Čínské komentáře | 24. 07. 2005
Rychle rostoucí čínské hospodářství tvrdě vyžaduje nové zdroje. A to jak energie, tak know-how. Čína pro ně stále častěji "sahá" do zahraničí.

Čína uvolnila měnu

Čínské komentáře | 24. 07. 2005
Čína včera vyslyšela opakované žádosti Západu a udělala krok směrem k regulérní tržní ekonomice, když po deseti letech uvolnila kurs své měny k dolaru. Až se dnes otevřou burzy, bude jeden dolar stát 8,11 jüanu. Dosud to bylo 8,28 za dolar. Čína svoji měnu zhodnotila zatím jen o symbolická dvě procenta. Podle některých amerických expertů je však "lidová měna" podhodnocena vůči té americké až o 40 procent.

Paroubkova čínská kachna

Čínské komentáře | 08. 07. 2005
Ministerský předseda Paroubek avizoval před cestou do Číny, že se chce zaměřit na hospodářská témata. Na dotírání novinářů, zda hodlá otevřít otázku lidských práv, odpovídal mlhavě. Nakonec je snad zmínil v rozhovoru s premiérem Wen Ťia-paem, ale co vlastně řekl, nepatří prý na veřejnost.

Čína zahájila výcvik šesti kosmonautů, dva poletí do vesmíru

Čínské komentáře | 08. 07. 2005
PEKING - Čína zahájila výcvik šestice pilotů, z nichž dva poletí letos v září do kosmu na palubě vesmírné lodi Šen-čou-6. Oznámily to místní sdělovací prostředky. Vypuštění kosmonautů na oběžnou dráhu kolem Země je dalším krokem ve ctižádostivých plánech čínského vesmírného programu.

Internet s čínskými rysy

Čínské komentáře | 05. 06. 2005
Nástup internetu v Číně se poněkud opozdil za okolním světem. Zatímco ve většině zemí započala "webová revoluce" s prvními betaverzemi Netscapu během roku 1994, v Číně se začal internet masivně prosazovat až v roce 1996. Jako u mnoha podobných novinek v této zemi šlo však o nástup nekompromisní a raketový. Od samého počátku se přitom rozvoj počítačových sítí těšil bdělé pozornosti státních orgánů.

První Nobelova cena pro čínského spisovatele

Čínské komentáře | 05. 06. 2005
V Číně byla Nobelova cena vždy ostře sledována jako výraz světového uznání národním literaturám. Skutečnost, že se této pocty až do minulého týdne nedostalo žádnému spisovateli z Číny, se vší její bohatou literární tradicí a významem, přičítaným slovesným uměním, byla pro čínské intelektuály trpkou připomínkou neplnoprávného postavení jejich vlasti na pomyslné stupnici světových kultur v moderní době.

Křesťané a komunisté v Číně

Čínské komentáře | 05. 06. 2005
Letos v létě uplynulo vice než sto let od boxerského povstání v severní Číně a jeho potlačení spojenými armádami osmi mocností (Evropa, USA a Japonsko). Kulaté výročí této významné, ale na Západě polozapomenuté historické epizody prošlo vcelku bez povšimnutí, dokud na ně neupozornila jiná kontroverzní, symbolikou nabitá událost: 1. října, v den 51. výročí založení ČLR (a na svátek sv. Terezie z Lisieux, patronky misionářů), vyhlásil papež Jan Pavel II. kanonizaci 120 nových světců z Číny, vesměs mučedníků - obětí boxerského hnutí.

Židé Východu

Čínské komentáře | 05. 06. 2005
Čínská diaspora je dnes globální jev a větší či menší komunity zahraničních Číňanů je možno nalézt prakticky po celém světě. Toto celosvětové rozšíření čínského živlu probíhalo v několika vlnách a nemalou roli v něm sehrála evropská expanze v epoše kolonialismu. Střetávání Východu se Západem neprobíhalo vždycky hladce.