Čínští kosmonauti se úspěšně vrátili na Zemi

18. 10. 2005
Tchajkonauti, jak se čínským kosmonautům říká, se podle agentury Nová Čína vrátili na Zemi časně ráno v pondělí 04:32 místního času (dnes v 22:32 SELČ) a těší se "dobrému zdraví".

Kosmonauti Fej Ťü-lung a Nie Chaj-šeng obletěli od středečního startu šestasededesátkrát Zemi a urazili přitom několik milionů kilometrů. "Cítíme se dobře, naše práce probíhala hladce a máme šťastný život," hlásil Fej před zahájením přistávacího manévru. "Jsme vděční za hlubokou lásku a starost všech Číňanů," doplnil svého kolegu Nie.

Podle Ústřední meteorologické observatoře mělo být v oblasti S'C'Wang-čchi, kde vesmírná loď přistála, ideální počasí. Na návrat 40letého Fej Ťü-lunga a o rok staršího Nie Chaj-šenga

údajně čekalo šest vrtulníků, 14 speciálních vozidel a více než 200 záchranářů.

Nová Čína přistání komentovala slovy: "Jsme hrdí na Fej Ťü-lunga a Nie Chaj-šenga a jsme ještě hrdější na neustále se rozvíjející vesmírný program naší vlasti." Už před přistáním agentura uvedla, že mise uskutečnila plánované experimenty a shromáždila cenné údaje pro čínský program pilotovaných letů do kosmu.

Televize živě nevysílala

Státní čínská televize nepřenášela živé záběry z místa přistání, ale přinesla obrázky z řídícího střediska, kde členové technického personálu a čínští političtí vůdci návrat kosmonautů

sledovali na monitorech.

Kosmonauti se podle státního deníku Beijing News ihned po přistání mají podrobit čtyřicetiminutové lékařské prohlídce. Pak mají být dopraveni vrtulníkem na místní letiště, odkud odletí do Pekingu. Oba budou 14 dní v izolaci na pozorování, ale rodinní příslušníci budou mít možnost je navštívit.

Čína se v říjnu 2003 stala po Rusku a Spojených státech teprve třetí zemí, která vlastními silami vyslala do vesmíru svého člověka, kosmonauta Jang Li-weje. Kosmický program zaštítěný armádou je nejprestižnějším projektem čínské komunistické vlády.

ČTK