Čínská kultura a tradice

Čínský bestseller – „Totem vlka“

Největší literární senzací v Číně je už druhým rokem román Totem vlka od neznámého autora, který vystupuje pod pseudonymem Ťiang Žung (Jiang Rong, nar. 1946). Za rok a půl se ho oficiálně prodalo více než milión výtisků a odhaduje se dalších šest miliónů prodaných výtisků pirátských. V Číně se o něm nadšeně píše v oficiálním tisku i na internetu.

Současný čínský román Vlčí totem (Totem vlka)

Román Vlčí totem zaznamenal u čínských čtenářů bezprecedentní úspěch, který nemá v historii čínsky psané literatury obdoby. Kniha se držela po šestnáct měsíců na první příčce v seznamu nejprodávanějších titulů. Prodalo se legálně již přes milion výtisků (!) a dalších několik milionů pirátských kopií.

O buddhistických posvátných horách v Číně

Každá ze 4 těchto posvátných hor je zasvěcena jinému božstvu, avšak kromě vyznavačů buddhismu je navštěvují i turisté ze všech koutů světa.

Co znamenají čínské barvy

Proč se české nevěsty strojí do bílých šatů? Protože je to barva čistoty. Proč smuteční hosté chodí v černé? Protože je to barva smrti a zármutku. Podobně zelená symbolizuje pro Evropany naději a nový život, červená lásku a blankytná nevinnost. Stejně významné jsou barvy i v Číně. Některé významy a způsoby jejich použití se ale od evropských liší.

Když Číňan říká ano, neznamená to vždy souhlas

Při obchodním jednání v Číně zapomeňte na princip univerzálních hodnot. Tamní obchodníci nezřídka mění to, co již bylo dohodnuto, čas pro ně nehraje roli, zato symbolika a přátelství tu rozhodují.