Týdenní souhrn čínských událostí 28.11.-4.12.

04. 12. 2005
Podle zpráv čínských médií z 26.11. čínský yuan (RMB) den předtím poprvé prorazil hranici 8 RMB za jeden americký dolar, když Bank of China stanovila valutový nákupní kurz na 7,9997 RMB za dolar. Je to poprvé od změny kurzového systému 21.7., od níž yuan přestal být pevně vázán na dolar a má místo toho mírně pohyblivý kurz ke koši měn, kdy hodnota dolarových valut klesla pod 8 RMB za dolar.

USA a Evropská unie 2.12. společně kritizovaly Čínu, že neplní sliby ohledně liberalizace obchodu, které dala při vstupu do Světově obchodní organizce (WTO) před čtyřmi lety. EU zejména kritizuje oblast automobilového průmyslu, bankovnictví, telekomunikací, omezení vývozu stavebních surovin a problémy s ochranou duševního vlastnictví. Také USA kritizují nedostatečnou ochranu duševního vlastnictví a navíc zpochybňují čínskou obchodní politiku v oblasti oceli a vetrinární opatření při dovozu potravin.

Ministři financí a guvernéři centrálních bank zemí skupiny G7 vydali 3.12. společnou zprávu, kde shrnují svá doporučení Číně ohledně směnného kurzu yuanu. Ve zprávě se mimo jiné říká: „Doufáme, že Čína dále uvolní směnný kurz své měny, aby pomohla globální ekonomice a mezinárodnímu měnovému systému.“

V uhelném dole Dongfeng státního koncernu Longmei Mining ve městě Qitaihe v provincii Heilongjiang došlo 27.11. večer k výbuchu, který v dole uvěznil 221 horníků. Do 4.12. bylo ohlášeno 169 mrtvých a 2 nezvěstní, z toho dvě mrtvé byly pracovnice u třídícího pásu na povrchu. Po rychlém vyšetřování byli 1.12. obviněni dva úředníci dolu z nedbalého plnění povinností a vzati do vazby. Z nich jeden byl pouhých deset dnů před nehodou oceněn jako „Zasloužilý vedoucí pracovník“.

Čína a Mongolsko 30.11. uzavřely dohodu o spolupráci při rozvoji mongolských uhelných dolů. Čína získá přístup k vysoce hodnotnému mongolskému uhlí, které pomůže uspokojit její rychlým hospodářským růstem vyvolanou vysokou poptávku po elektřině. Výpadky elektřiny jsou v průmyslových částech Číny časté a způsobují odstávky výroby. Mongolsko bude moci využít svých cenných zdrojů a získá kapitál na rozvoj své ekonomiky.

Těsně před půlnocí 2.12. došlo v dole Sigou v okrese Xin'an, provincie Henan, k zatopení šachty. V té době bylo na šachtě 76 horníků, z nichž 34 se podařilo zachránit, ostatní zůstávají dosud nezvěstní. Úřady zahájily odčerpávání vody, ale záchranné práce komplikuje fakt, že majitelé soukromého dolu po nehodě uprchli neznámo kam.

Zpráva z 28.11. - Bývalý čínský ministr přírodních zdrojů Tian Fengshan byl pekingským úřadem vyšetřování obžalován z přijímání úplatku. Již minulý čtvrtek začal jeho soudní proces. Podle některých zpráv Tian Fengshana udal vedoucí odboru životního prostředí vlády provincie Heilongjiang Wang Shenyi.

Ředitel čínského Nejvyššího kontrolního úřadu Li Jinhua 3.12. řekl, že od nynějška budou při odchodu z funkce prověřováni všichni ministři a provinční guvernéři. Jak dále řekl v projevu na Pekingské univerzitě, již letos bylo zahájeno i prověřování několika ministrů a guvernérů ve funkci.

Šanghaj zavedla od 28.11. opět zdravotní kontroly na letištích, mezinárodních přístavech a také pro cestující na pravidelném vlaku do Hong Kongu, aby zabránila šíření ptačí chřipky. Součástí kontrol je vyplňování zdravotních formulářů.

29.11. oznámilo čínské ministerstvo zemědělství výskyt ptačí chřipky z dalších dvou míst. 22.11. byly úřady vyrozuměny o úhynu 300 kusů drůbeže v okrese Shanshan v autonomní oblasti Xinjiang. Místní odborníci 25.11. potvrdili nákazu virem typu H5N1. Dále bylo už 18.11. hlášeno 400 uhynulých ptáků z města Yongzhou v provincii Hunan, i u nich byl 25. potvrzen virus typu H5N1.

Čínský premiér Wen Jiabao 29.11. na 5. konferenci UNESCO o všeobecném vzdělávání, která se letos koná v Pekingu, prohlásil, že Čína během dvou let odstraní na venkově veškeré poplatky, spojené s povinnou devítiletou školní docházkou. Wen Jiabao řekl, že hlavními úkoly čínského vzdělávacího systému jsou rozšíření povinné devítileté školní docházky, rozvoj odborného školství a zkvalitnění vysokoškolského vzdělávání. Obecné zavedení povinné školní docházky na venkově je přitom „nejdůležitější z důležitých úkolů.“

Americká ministryně Condoleeza Riceová 29.11. přijala ve Washingtonu delegaci poslanců za hongkongskou Demokratickou stranu v čele s jejím předsedou Martinem Lee. Riceová během 30-minutového setkání prohlásila, že budoucnost Hong Kongu by si měli zvolit samotní jeho obyvatelé. Martin Lee řekl, že členové delegace Riceovou informovali o současné situaci v Hong Kongu a vyjádřili zklamání nad zastavením demokratických reforem. Lee podotkl, že ačkoli v Hong Kongu došlo v poslední době k řadě pozitivních změn, v oblasti demokratizace je pokrok nulový.

Hong Kongští poslanci za Demokratickou stranu přijali 30.11. pozvání pevninských úřadů k pátečnímu setkání v provincii Guangdong, sousedící s Hong Kongem. Podle agentury AP se jednání zúčastní nejméně 8 demokratických delegátů. Je to teprve podruhé od roku 1989, co získali zástupci hongkongských demokratů povolení k návštěvě Číny, a setkání se koná těsně před plánovanými nedělními demonstracemi na podporu přímých voleb hongkongského parlamentu a guvernéra.

Hlavní správce zvláštní správní zóny Hong Kong Donald Tsang Yam-kuen 1.12. v televizním vystoupení vyzval občany, aby podpořili jeho návrh politických reforem. Hongkongská vláda zveřejnila v polovině listopadu plán reforem, podle něhož by se měl ve volbách v roce 2007 zdvojnásobit počet volitelů hlavního správce a ve volbách do parlamentu v roce 2008 přidat 10 nových mandátů, z toho 5 přímo volených. Plán však nepočítá ani pro jedny volby s plně přímým volebním systémem a nestanovil ani harmonogram jeho zavedení do budoucna. Současný systém stanovuje kvóty pro přímo volené poslance, ostatní jsou jmenováni profesními komorami nebo přímo pekingskými úřady, které také vybírají všech 800 volitelů hlavního správce.

V neděli 4.12. se v Hong Kongu uskutečnily demonstrace na podporu demokratizačních požadavků. Zatímco organizátoři z tábora demokratů tvrdí, že účast dosáhla 250 tisíc, podle policie to nebylo víc než 63 tisíc. Demonstrace se zúčastnila i bývalá hlavní tajemnice pro řízení (nejvyšší funkce v Hong Kongu po guvernérovi, resp. hlavním správci) v letech 1993-2001 Anson Chanová (Chenfang Ansheng).

Náměstek ředitele Čínského koncernu pro vesmírné technologie Xu Dazhe 29.11. při návštěvě Hong Kongu prohlásil, že program pilotovaných vesmírných letů přišel Čínu v uplynulých 13 letech na 20 miliard yuanů (asi 2,5 miliardy USD). Z toho 8 až 9 miliard bylo použito na zvýšení frekvence startů kosmických raket, které se využilo i pro vysílání satelitů na oběžnou dráhu a nebylo tedy pouze pro lety s lidskou posádkou.

Čínské ministerstvo zahraničních věcí uspořádalo 30.11. tiskovou konferenci, na níž vedoucí evropského a asijského odboru představili program premiéra Wen Jiabaoa při jeho cestě po 5 evropských a asijských zemích 3.-15.12. Wen Jiabao navštíví Francii, Slovensko, Česko, Portugalsko a Malajsii. Půjde o první návštěvu vrcholného čínského představitele na Slovensko a do Česka od rozdělení společného státu. Během návštěvy ČR se čínský premiér setká s vrcholnými českými politiky a zúčastní se podpisu řady bilaterálních dokumentů.

Na vrcholné konferenci OSN o klimatu v kanadském Montrealu se 1.12. hovořilo o tom, jak oteplování klimatu na qinghaiské a tibetské náhorní plošině vede k výraznému poklesu průtoku v druhém největším čísnkém veletoku, Žluté řece (Huang He). Výzkumná skupina organizace Greenpeace na základě terénních měření oznámila, že v uplynulých 35 letech se tibetské ledovce zmenšily o 17 %, což už ovlivňuje průtok ve Žluté řece. V některých částech povodí už koryta přítoků každoročně pravidelně vysychají.

Vatikánský mluvčí Joaqin Navarro Valls 1.12. ostře kritizoval incident, při kterém byly v Xi'anu 23.11. brutálně zbity sestry řádu Srdce svatého Františka, které se snažily bránit zboření církevní školy v centru města. Ta měla být vrácena xi’anské katolické diecézi, ale místní vláda ji místo toho po letech výmluv prodala soukromé firmě, která hodlala na jejím místě vybudovat průmyslový závod. 16 řádových sester sedělo uvnitř prázdné budovy, když je přepadli neznámí výrostci a způsobili jim těžká zranění, která jednu z žen připravila o zrak. Čínská média nesmějí o incidentu psát, ale čínské katolické internetové stránky zprávy o něm zatím šíří.

Hladina rakovinotvorného benzenu v řece Amur na ruské straně stoupla 1.12. nad své běžné hodnoty. Čína 2.12. poskytla Rusku pomoc ve formě 150 tun aktivního uhlí, které by mělo vyčistit znečištěnou říční vodu. Ruští úředníci pro životní prostředí prohlásili, že zatím nelze potvrdit, jestli zvýšené množství benzenu souvisí s výbuchem v čínské chemičce před dvěma týdny.

Čínská oficiální média 2.12. oznámila, že ředitel čínského Úřadu ochrany životního prostředí Xie Zhenhua podal demisi kvůli rozsáhlému znečištění řeky Songhua po výbuchu chemičky 13. listopadu. Demise byla čínskou vládou přijata. Novým ředitelem Úřadu ochrany životního prostředí se stal současný ředitel Státního lesnického úřadu Zhou Shengxian, jeho funkci získal Jia Zhibang.

Zvláštní zpravodaj OSN pro mučení Manfred Nowak, který získal po téměř 10 letech od žádosti svého předchůdce povolení navštívit Čínu, prohlásil 2.12., že mučení se v Číně bežně vyskytuje, ale v některých městech s klesající tendencí. Zdůraznil, že zabránit mučení lze jedině, pokud Čína uskuteční rozsáhlé reformy trestního systému a zaručí nezávislost justice. Nowak během své 12-denní cesty po Číně navštívil také věznice v autonomních oblastech Xinjiang a Tibet. Celou zprávu o cestě Manfreda Nowaka v angličtině lze najít zde.

3.12. skončily na Taiwanu trojí volby (starostů, okresních či magistrátních zastupitelů a hejtmanů či primátorů). Podle předběžných výsledků získá „modrý“ tábor, vedený Národní stranou (Guomin dang) většinu v 17 z 32 statutárních měst a okresů (nekonaly se volby v dvou největších městech, Taibeii a Gaoxiongu). Podle elektronického vydání listu China Times vládní Demokratická pokroková strana (DPP) udržela většinu pouze v 6 okresech a městech na jihu ostrova a ztratila důležité okresy Taibei (venkov) a Yilan a město Jiayi. Po drtivé porážce DPP podal demisi předseda strany Su Chen-chang.

Připraveno podle čínských zpravodajských serverů. V originální jazykové mutaci můžete číst zde.

Jiří Hudeček (jiri.hudecek@cinsky.cz)