Týdenní souhrn čínských událostí 31.10. - 6.11.

06. 11. 2005
Čínský zahraniční obchod skončí letos podle odhadu čínského statistického úřadu, zveřejněného 31.10., v rekordním přebytku 90 miliard USD. Příští rok by se ale tempo růstu vývozů mohlo zpomalit. Podle čínského ministerstva obchodu za prvních 9 měsíců letošního roku dosáhl čínský obchodní přebytek 68 miliard dolarů a vývoz je nadále velmi silný, proto pro letošek platí odhad meziročního růstu o 26 %. Úřady však upozorňují, že vlivem obnovení protekcionářských opatření na mnoha trzích se růst vývozu příští rok asi zmírní.

Taiwanský prezident Chen Shuibian se 1.11. vyjádřil k probíhajícímu vyšetřování, zda televizní kanál TVBS není financován z pevniny, které vyvolalo podezření, že se Demokratická pokroková strana (DPP) snaží mstít této stanici za intenzivní zpravodajství o skandálu kolem výstavby gaoxiongského metra. Chen Shuibian prohlásil, že během jeho funkčního období v žádném případě nebude uzavřen žádný televizní kanál. Při výstavbě gaoxiongského metra byli údajně nepřijatelně vykořisťováni thajští dělníci, což spolu s dalšími otázkami kolem celé stavby již delší dobu zaměstnává taiwanská média i politiky.

Čínské úřady 1.11. oznámily, že se vláda chystá prodat investiční podíly v čínských státních drahách, aby získala kapitál pro další investice. Některé regionální tratě mohou být prodány jako celek. V současnosti je jediná dálková dráha v Číně, provozovaná soukromou akciovou společností, expresní trať Guangzhou - Shenzhen v provincii Guangdong. Čína hodlá do roku 2020 investovat do rozvoje železnic až 250 miliard USD.

Podle zprávy agentury Xinhua (Nová Čína) z 2.11. došlo v pondělí k neštěstí v uhelném dole Fenhemao v provincii Shanxi, při němž zahynulo 17 horníků, z toho dva byli členové záchranné skupiny, která byla vyslána na pomoc postiženým.

V předvečer cesty tibetského duchovního vůdce dalajlámy do USA, která začne 8.11., prohlásil 3.11. ve Washingtonu dalajlámův zvláštní vyslanec Lodi Gjari, že tibetská exilová vláda neusiluje o nezávislost Tibetu. Dále řekl, že doufá, že čínská vláda skutečně ochrání jedinečnou tibetskou kulturu a tradice, a připomněl, že v posledních letech se rozhovory tibetské exilové vlády s čínskými úřady vyvíjejí pozitivně. Podle jeho zjištění pekingští lídři, zejména zástupci oddělení KS Číny pro jednotnou frontu, nyní více než dříve naslouchají názorům tibetské strany.

Časopis Forbes zveřejnil 3.11. žebříček nejbohatších Číňanů. Vede rodina Larry Rong Zhijiana ze společnosti CITIC s 1,64 miliardami USD, následuje rodina developera Zhu Mengyi a majitel internetového portálu Wangyi (Netease, www.163.com) William Ding Lei. Nejmladšímu boháči v žebříčku je pouhých 24 let, polovina všech osob v žěbříčku je mladší 45 let, mezi prvními deseti, kteří jsou všichni dolaroví miliardáři, je polovina mladší 40 let. Celkové jmění 100 nejbohatších Číňanů se z 29 miliard USD před třemi lety zvýšilo na 41 miliard USD.

Úřad provincie Hainan pro dozor nad internetem zakázal a zrušil 3.11. osobní stránky (blog) "Wang Yiho mikrofon" jen několik dní poté, co byly nominovány na cenu "Nejlepší světový blog" rozhlasovou stanicí Deutsche Welle. Wang Yi je vysokoškolský učitel z Chengdu, hl. m. provincie Sichuan, který na svých stránkách často diskutoval o citlivých tématech, zejména o porušování lidských práv a korupci regionálních úředníků. Poskytl velký prostor například zprávám o nepokojích ve vesnici Taishicun, kde si během léta vesničané masovými protestními akcemi vymohli uplatnění zákonného práva na odvolání starosty.

Čínský advokát Gao Zhisheng, často zastupující poškozené v případech upřených lidských práv, 5.11. oznámil, že mu byla na rok pozastavena advokátní licence za to, že zaslal čínskému prezidentovi a premiérovi otevřený dopis, vyzývající k zastavení perzekuce sekty Falungong. Podle jeho vlastních slov mu hrozí, že pokud během tohoto roku nebude dodržovat všechny předpisy, bude velmi pravděpodobně omezen na osobní svobodě. Čínské úřady se snažily opakovaně přesvědčit Gao Zhishenga, aby svůj otevřený dopis stáhl.

Oddíly ozbrojené policie dokončily 6.11. vybíjení drůbeže v katastru města Jinzhou v provincii Liaoning. Od 26.10., kdy byly v okolí tohoto města zjištěny první případy úhynu domácích ptáků, u nichž se potvrdil výskyt varianty chřipkového viru H5N1, bylo již vybito více než milion kusů drůbeže.

Jistému chovateli drůbeže v provincii Hunan uhynulo koncem října 1840 slepic na akutní chorobu. Začátkem listopadu se u stejného producenta objevili další nemocní a uhynulí ptáci v jiném chovu, v zápětí onemocněly i kachny jiného občana stejné vesnice. U vesničanů, kteří přišli do styku s nemocnou drůbeží, se objevuje horečka, kašel a bolest hlavy. Podle zprávy hongkongského deníku Sing Tao z 6.11. již úřady po příslušných testech vyloučily, že se jedná o ptačí chřipku, příčina smrti je však nadále nejasná.

Připraveno podle čínských zpravodajských serverů. V originální jazykové mutaci můžete číst zde.

Editor:Martin Kříž;Autor:Jiří Hudeček (jiri.hudecek@cinsky.cz;martin.kriz@cinsky.cz)