Týdenní souhrn čínských událostí 24.-30.10.

24. 10. 2005
Po úspěchu pokusné směnárny čínských yuanů (RMB) v obvodu Jinma na Taiwanu plánují taiwanské úřady další uvolnění směny RMB na celém ostrově. Podle zprávy taiwanského listu "Sjednocený deník" (United Daily News) z 24.10. plánuje taiwanský kabinet zřídit další pokusná místa na mezinárodních letištích a v přístavech a následně rozsah opatření rozšířit na města Taibei, Taizhong a Gaoxiong. Předseda vlády Frank Hsieh Chang-ting minulý týden na schůzce s taiwanskými obchodníky přislíbil urychlené zavedení směnárenských činností pro RMB na ostrově.

Stamilióny čínských migrujících dělníků budou poprvé oficiálně začleněny do systému sociálního pojištění. Mluvčí Státního statistického úřadu v Pekingu Yu Xiuqin v rozhovoru s listem China Daily prozradil, že v druhé polovině příštího roku Čína přejde na novou metodiku výpočtu míry nezaměstnanosti, která poprvé zahrne do evidence i migrující dělníky z venkova a podobné sociální skupiny. Vedoucí Výzkumného střediska čínského hospodářství Fudanské univerzity v Šanghaji Zhang Jun připomíná, že toto opatření začlení migrující pracovníky do systému pojištění v nezaměstnanosti, což je významný krok k odstranění propastného rozdílu mezi ekonomickou situací měst a venkova.

Náměstek čínského ministra veřejné bezpečnosti Liu Jinguo 26.10. oznámil, že ministerstvo v současnosti posuzuje návrh na zrušení kategorií zemědělského a nezemědělského obyvatelstva v rámci prohloubení reforem systému registrace domácností. Ministerstvo usiluje o vytvoření jednotného systém registrace pro městské i venkovské obyvatelstvo, který by byl založen pouze na místě legálního trvalého pobytu, a postupné uvolnění omezení pro mobilitu osob mezi městy a venkovem. Zemědělské obyvatelstvo má dosud v ČLR zvláštní postavení, omezující jeho stěhování do měst.

Při výbuchu plynu v uhelném dole v provincii Guizhou zahynulo 24.10. 15 horníků a 3 lidé byli zraněni.

Při podobném výbuchu ve městě Usu v provncii Xinjiang 27.10. zahynulo nejméně 10 horníků.

Čínský ministr kontroly Li Zhilun 28.10. prozradil médiím, že místostarosta města Fukang v autonomní oblasti Xinjiang Liu Xiaolong byl zatčen za přijímání úplatku od vedení uhelného dolu Shenlong. Zadrženo bylo ještě dalších šest lidí včetně jednatele firmy Shenlong. V dole Shenlong došlo 11. července letošního roku explozi plynu, který způsobil smrt 83 z 87 horníků, kteří byli v té době v podzemí. Kvůli boji s korupcí, která stála za mnoha důlními neštěstími v posledních letech, nařídily čínské úřady všem úředníkům zbavit se investičních podílů v uhelných dolech.

Šedesáté výročí "Slavné obnovy" neboli ukončení japonské okupace Taiwanu a jeho navrácení Číně si 25.10. připomněli taiwanští i pevninští politici. V Taibeii u pomníku Slavné obnovy na náměstí Sunjatsenova památníku pronesl projev starosta Taibeie a předseda Národní strany (Guomin dang) Ma Ying-chiu. Zdůraznil, že Taiwanci nesmí zapomínat na útrapy koloniální nadvlády. Nejvýraznějším vyjádřením postoje vládních míst k tomuto svátku byla recepce pro zahraniční hosty, kterou uspořádal prezident Chen Shui-bian. Během ní prohlásil, že hlavní význam Slavné obnovy je v tom, že si mohou Taiwanci konečně vládnout sami. Dále řekl, že "Slavná obnova rozhodně neznamená navrácení."

V Pekingu se uskutečnila slavnostní schůze k výročí Slavné obnovy, na níž předseda Čínské politické poradní konference Jia Qinglin kritizoval, že někteří taiwanští separatisté se opírají o vliv cizích států a zostřují protiklady mezi krajany na obou březích Taiwanské úžiny. Jak dále řekl, historie Taiwanu od odtržení od Číny v roce 1895 po Slavnou obnovu dokazuje, že Taiwan je neoddělitelnou součástí čínského území. Ti, kdo provádějí politku vzdalování od Číny, budou vystaveni odsudku a opovržení. Je to poprvé, co Peking takto vyzdvihl výročí Slavné obnovy, patrně jako příležitost ke zdůraznění neoddělitelnosti Taiwanu od Číny.

Senegal 25.10. náhle obnovil diplomatické vztahy s ČLR a zároveň ukončil styky s Taiwanem. Taiwanské opoziční strany poukazují na to, že vláda neměla přehled o situaci a obávají se, že státy, které s Taiwanem udržují styky, jeden po druhém přejdou na stranu ČLR. Vládní Demokratická pokroková strana (DPP) prezidenta Chen Shui-biana naopak požaduje po bývalém předsedovi nejsilnější opoziční Národní strany (Guomin dang) Lien Chanovi, který je právě na cestě po pevninské Číně, aby se okamžitě vrátil na Taiwan nebo alespoň vyjádřil na místě protest.

Po obnovení vztahů Senegalu s Čínou zbývá v Africe jen 6 států, které nadále uznávají Taiwan, celosvětově jejich počet klesl na 25. Podle zpráv taiwanských médií taiwanský ministr zahraničních věcí Tan Sun Chen 26.10. při interpelaci v Legislativním dvoře (parlamentu) připustil, že také vztahy s Vatikánem jsou kriticky ohroženy, a nabídl svoji demisi.

Svatý stolec 25.10. oznámil, že pokud Čína bude respektovat svobodu víry a bude s Vatikánem jednat jako rovný s rovným, je ochoten okamžitě obnovit vztahy s Čínou. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Kong Quan 27.10. odpověděl, že pokud bude Vatikán dodržovat dvě podmínky rozvoje vzájemných vztahů, může čínská vláda vztahy zlepšit a rozvíjet. Za prvé musí přerušit diplomatické styky s Taiwanem, za druhé nesmí zasahovat do vnitřních záležitostí ČLR, zvláště pod náboženskými záminkami.

Britský deník The Times 28.10. přinesl zprávu, že Vatikán počítá s obnovením diplomatických styků s Čínou, přerušených od roku 1951, a ukončení styků s Taiwanem během následujících 18 měsíců. Za rychlým oteplováním vzájemných vztahů stojí zřejmě tichá dohoda čínských úřadu se Svatým stolcem o právu papeže jmenovat čínské biskupy. Delegace 28 biskupů oficiální "Čínské vlastenecké katolické církve", jmenovaných státem, byla v srpnu přijata papežem. Naopak už v červnu byl na přímý papežův návrh jmenován nový biskup oficiální církve v Šanghaji.

Čínský Nejvyšší lidový soud 25.10. vyhlásil, že v rámci „druhého pětiletého plánu reforem soudnictví“ budou všechny rozsudky smrti podléhat jeho schválení. Zodpovědný činitel nejvyššího soudu připomněl, že trest smrti je nejpřísnější trest, který zločince zbavuje základního lidského práva na život, proto jej soudy musí využívat s nejvyšší opatrností a naprosto vyloučit chyby a omyly. Z toho důvodu čínský trestní řád u všech bezodkladně vykonávaných rozsudků smrti vyžaduje souhlas Nejvyššího lidového soudu, toto ustanovení však zatím nebylo plně uvedeno do praxe.

China Construction Bank, třetí největší státní banka v Číně, je od 27.10. obchodovaná na hongkongské akciové burze. Je tak první z velké čtyřky čínských státem vlastněných bank, která se dostala na mezinárodní trh s cennými papíry.

V Pekingu se 28.10 konala schůze Stálého výboru Celostatního shromáždění lidových zástupců. Schůze ratifikovala „Konvenci OSN o boji proti korupci“. Profesor mezinárodního práva na Čínské správní a politické univerzitě Ma Chengyuan uvedl, že nejvýznamnější ustanovení konvence je, že podezřelí z korupce nemohou na území signátařů získat status politicky pronásledované osoby. To znamená, že ode dneška nebudou moci pachatelé korupce, kteří uprchnou na území signatářů konvence, prohlašovat, že jsou politicky pronásledovaní, a žádat hostitelskou zemi, aby je nevydala k trestnímu stíhání. Konvenci čínská vláda podepsala již v prosinci 2003, její schválení si však vyžádalo dvouleté přípravy.

Schůze také přijala novelu zákona o dani z příjmu fyzických osob, která by měla snížit daňovou zátěž lidí s nízkými příjmy. Nový zákon stanovuje, že z příjmu do 1600 yuanů měsíčně se daň neodvádí. Dosud byla tato hranice 800 yuanů (asi 2400 Kč). Zákon vstoupí v platnost od příštího roku. Jeho projednávání se těšilo velké pozornosti, protože se jedná o první případ, kdy byl návrh daňové legislativy v Číně zveřejněn předem a podroben široké diskusi.

Světová zdravotnická organizace (WHO) 28.10. oznámila, že požádala čínské úřady, aby prověřily možnost, že se v Číně nakazili lidé ptačí chřipkou. Úředníci WHO prohlásili, že naléhají na čínskou vládu, aby poskytla podrobné informace o dívce z provincie Hunan, která podle oficiálních údajů zemřela na zápal plic. Provincie Hunan je místo nejčerstvějšího výskytu ptačí chřipky, zprávy uvádějí, že tam již na tuto chorobu uhynuly celé chovy domácích ptáků. Čína však zatím nezaznamenala žádný případ nákazy lidí ptačí chřipkou.

Trh s domácími ptáky je v Číně paralyzován obavami z ptačí chřipky. V Pekingu a Šanghaji poklesly prodeje domácích ptáků až o 80 %. Podle listu China Daily poklesl o 80 % také objem velkoobchodních transakcí na šanghajské „drůbeží burze“ Sanguantang.

V souvislosti s podezřením, že bývalý zástupce vedoucího taiwanské prezidentské kanceláře Chen Che-nan je zapleten do skandálu kolem výstavby gaoxiongského metra, kde byli údajně vystaveni nelidskému zacházení thajští dělníci, se prezident Chen Shui-bian 29.10. celému národu omluvil. Zdůraznil, že pokud se ukáže, že je do skandálu zapleten také, odstoupí z úřadu. Chen Shui-bian slíbil, že Demokratická pokroková strana (DPP) se k problémům postaví čelem, provede hloubkovou analýzu, kontrolu a potřebné úpravy, aby nezklamala důvěru veřejnosti a mohla s její pokračující podporou dokončit reformy.

Ani dvojí omluva však nezadržela pád prezidentovy popularity. Podle průzkumu veřejného mínění zveřejněného 30.10. taiwanským Sjednoceným deníkem dosáhla nespokojenost veřejnosti s Chen Shui-bianem rekordní výše 56 %.

Čínský prezident Hu Jintao ukončil 30.10. třídenní návštěvu KLDR, první za své působení ve funkci. Návštěva proběhla v době zvýšeného úsilí zemí, účastnících se šestistranných rozhovorů, o uspořádání dalšího kola jednání, směřujících k zastavení severokorejského jaderného programu. Hu Jintao vyzval severokorejského vůdce Kim Čong-ila, který jej vyprovázel na pchjongjangském letišti, aby KLDR setrvala ve věci opuštění jaderných zbraní u jednacího stolu, a také aby přistoupila k odvážnějším hospodářským reformám.

Připraveno podle čínských zpravodajských serverů. V originální jazykové mutaci můžete číst zde.

Jiří Hudeček, Martin Kříž (jiri.hudecek@cinsky.cz;martin.kriz@cinsky.cz)