Týdenní souhrn čínských událostí 7.11. - 13.11.

12. 11. 2005
Čínský prezident Hu Jintao se vydal na cestu do Velké Británie, Německa, Španělska a Jižní Koreje. 8.11 přijel do Londýna, kde jej uvítala královna Alžběta II. Spolu s manželkou Liu Yongqing byli ubytováni v Buckinghamském paláci a zúčastnili se slavnostního banketu. 9.11. se setkal v Downing Street 10 s premiérem Tony Blairem, s nímž jednal o obchodních vztazích, boji proti globálnímu terorismu a změnách klimatu. Britská strana vznesla otázku dodržování lidských práv. Ve Velké Británii se čínský prezident účastnil podpisu smluv v hodnotě přes 760 milionů liber. 10.11. dorazil Hu Jintao na čtyřdenní návštěvu Německa. Jeho hlavním cílem bylo zmírnit odpor kancléřské kandidátky Angely Merkelové a pravicových stran CDU-CSU proti zrušení zbrojního embarga na Čínu, které Evropská unie uplatňuje od krvavých událostí na náměstí Tiananmen v roce 1989. Odstupující kancléř Schröder spolu s Francií prosazoval zrušení embarga. Mluvčí stran CDU-CSU pro zahraniční politiku ale pro list „Berliner Zeitung“ prohlásil, že „zrušení embarga není v plánu práce nové vlády.“ Během 45-minutového rozhovoru tedy Hu Jintao mluvil s Angelou Merkelovou hlavně o energetice a životním prostředí. Součástí Hu Jintaovy návštěvy bylo také podepsání významných kontraktů, největší v hodnotě 1,3 miliardy euro na dodávku 60 vysokorychlostních vlaků od firmy Siemens.

Tibetský duchovní vůdce dalajláma zahájil 7.11. desetidenní návštěvu USA, během níž se má setkat s členy Kongresu a zřejmě i s prezidentem Bushem. Čína prostřednictvím mluvčího velvyslanectví ve Washingtonu vyjádřila znepokojení, že tento nositel Nobelovy ceny míru má v úmyslu získávat mezinárodní podporu pro nezávislost Tibetu.

Podle zpráv čínských médií ze 7.11. nařídily úřady, že v zájmu zvýšení bezpečnosti v uhelných dolech musí odpovědní pracovníci z vedení dolů fárat do šachet spolu s horníky. Podle agentury Nová Čína toto nařízení vydaly zároveň Komise pro rozvoj a reformy a Ústřední inspektorát bezpečnosti práce. Zpráva přišla pouhý den po výbuchu plynu v provincii Shanxi, který připravil o život nejméně 15 lidí. Další výbuch plynu v dole v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko si 11.11. vyžádal nejméně 16 lidských životů. Tento důl byl podle zprávy agentury Xinhua provozován bez úředního povolení. Čínské doly jsou považovány za nejnebezpečnější na světě, každoročně v nich umírají tisíce horníků na následky výbuchů, zaplavení, propadů a dalších nehod, z nichž velká část je zapříčiněna tím, že management ignoruje bezpečnostní předpisy a doly nemají potřebné vybavení.

Podle zpráv čínských médií ze 7.11. zahájily čínské úřady vyšetřování příčin smrti dívky z provincie Hunan a nevylučují, že zemřela na ptačí chřipku. Podle agentury Nová Čína jsou testy tří předchozích nemocných na virus H5N1 ve všech případech negativní, ale podle odborníků se v případě dívky z provincie Hunan nedá úmrtí na ptačí chřipku vyloučit. V zasažené oblasti bylo k 8.11. přes 100 lidí v karanténě, ale předběžné údaje nenaznačují, že by akutně hrozilo nebezpečí epidemie. Téhož dne ale vydaly čínské orgány výstrahu, že situace ohledně ptačí chřipky mezi ptáky je velmi vážná a prevence velice obtížná. Používání nekvalitních nebo přímo padělaných protichřipkových vakcín by mohlo z nákazy v provincii Liaoning, kterou se dosud nepodařilo dostat pod kontrolu, učinit začátek katastrofy. Čínský premiér Wen Jiabao při návštěvě provnicie Liaoning zdůraznil, že právě probíhá období největšího šíření chřipkové nákazy, preventivní opatření nejsou dosud dostatečná a hrozí další šíření viru.

V provincii Liaoning se nacházejí i další ohniska nákazy, která byla oznámena 10.11. z měst Jinzhou a Fuxin a 11.11. z Beiningu. Další ohnisko nákazy oznámilo čínské ministerstvo zemědělství 12.11. z okresu Jingshan v provincii Hubei, kde ve dvou vesnicích uhynulo na chřipku celkem 2500 ptáků. Úřady už nechaly v okruhu 3 km od zasaženého místa vybít na 30 000 kusů drůbeže. Počet ohlášených výskytů za poslední měsíc tak stoupl na osm, přičemž vždy se jednalo o stovky až tisíce uhynulých ptáků.

Čínský ministr obchodu Bo Xilai a americký vyjednavač Rob Portman podepsali 8.11. v Londýně dohodu o obchodu s textilem. Podle amerických oficíálních míst dokazuje tato rovnoprávná dohoda, že obě strany jsou schopny vyřešit obchodní spory mezi konkurenty. Dohoda stanovuje pro roky 2006 až 2008 u 30 kategorií výrobků, které Čína ve velkém množství vyváží do USA, roční růstové limity, které z 8-10 % v roce 2006 vzrostou na 13 % v roce následujícím a 17 % v posledním roce platnosti smlouvy.

Americké velvyslanectví v Číně 9.11. oznámilo, že čínské policejní složky varovaly luxusní pekingské hotely před plánovaným útokem islámských extremistů během příštího týdne. Ve varování americké ambasády se však neuvádí, zda extremisté jsou čínského nebo cizího původu. Podle zprávy agentury Reuters americké velvyslanectví oznámilo e-mailem, že dostalo upozornění od čínských orgánů, že přijímají přiměřená opatření pro zajištění bezpečnosti amerického velvyslanectví a prozkoumávají možné bezpečnostní hrozby. Americký prezident George Bush navštíví Peking ve dnech 19.-21.11. Podle zprávy z 12.11. prezident Bush projevil přání navštívit v Pekingu křesťanský kostel a setkat se s čínskými věřícími.

Na 42. ročníku tchaipeiského filmového festivalu "Zlatý kůň"www.goldenhorse.org.tw byly 13.11. uděleny hlavní ceny. Nejlepším filmem roku se stalo "Kung-fu" (Gongfu) režiséra Zhou Xingchi, autora komedie "Shaolin Soccer" (Shaolin zuqiu) a úspěšného herce, který získal také cenu za nejlepší režii. Za nejlepší herecký výkon v krimifilmu "Křižovatka" (Sanchakou) byl oceněn Guo Fucheng, nejlepší herečkou v hlavní roli se stala Shu Qi za výkon ve filmu "Nejkrásnější chvíle" (Zui hao de shiguang). Jako "objev roku" byl vyhodnocen zpěvák Zhou Jielun za hlavní roli ve filmu "Iniciála D" (Tou wenzi D).

Připraveno podle čínských zpravodajských serverů. V originální jazykové mutaci můžete číst zde.

Editor:Martin Kříž;Autor:Jiří Hudeček (jiri.hudecek@cinsky.cz;martin.kriz@cinsky.cz)