Týdenní souhrn čínských událostí 21.11. - 27.11.

28. 11. 2005
Podle zpráv z 21.11. získaly německá firma Simenes a japonské konsorcium vedené firmou Kawasaki Heavy Industry kontrakty na dodávky celkem 60 vysokorychlostních vlaků pro Čínu. Kawasaki dodá vlaky typu Kodama („Střela"), které představují starší generaci expresu Šinkanzen. Čína plánuje postavit 7500 km vysokorychlostních tratí za celkem 83,9 miliard dolarů a první trať by měla být uvedena do provozu už v roce 2008. 23.11. však byly tyto údaje zpochybněny vysokým úředníkem čínského ministerstva železnic, kterého citovala agentura Nová Čína.

List „Čínské cenné papíry" (Zhongguo zhengquan bao, China Securities News) 21.11. citoval vyjádření čínského ministra financí Jin Renqinga, že Čína se v 11. pětiletce zaměří na využití rozpočtové politiky ke zlepšení poměru investic a spotřeby ve prospěch spotřeby. Jin Renqing na „Čínském fiskálním fóru 2005" prohlásil, že rozpočtová politika se soustředí na zvyšování příjmů obyvatel, zejména skupin s nižšími příjmy, a zlepšením systému sociálního pojištění, vzdělávacího a zdravotnického systému podpoří růst spotřeby obyvatelstva.

Úřad vyšetřování v Gaoxiongu na Taiwanu 21.11. uzavřel vyšetřování skandálu kolem výstavby gaoxiongského metra a obvinil více než 20 úředníků a podnikatelů včetně bývalého náměstka vedoucího sekretariátu taiwanské prezidentské kanceláře Chen Che-nana z „nedovoleného obohacování". Skandál vypukl 21.8.2005, kdy thajští dělníci na stavbě vyvolali nepokoje kvůli nelidskému zacházení ze strany firmy, která byla místními úřady najata k zajištění pracovníků a péči o ně. Během vyšetřování byla odhalena rozsáhlá korupce v přidělování zakázek. Kvůli skandálu trvale klesala podpora vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP), jejíž úředníci byli do věci zapleteni. Průzkumy ukazují, že v komunálních a okresních volbách, které se uskuteční 3. prosince, by DPP prohrála v 15 z 23 okresů. Na Taiwanu se budou volit zároveň starostové obcí, okresní nebo magistrátní zastupitelé a okresní hejtmani či primátoři, ale primátoři dvou největších měst Taibeie a Gaoxiongu budou voleni až příští rok.

Malajsie se chystá zahájit razantní akci proti čínským turistům, kteří přijedou na turistické vízum a neopustí zemi po skončení jeho platnosti. Malajský premiér Abdullah Ahmad Badawi 21.11. nařídil imigračním úřadům a policii, aby aktivně vyhledávali takové čínské turisty. Dopadení budou soudně trestáni. Podle čerstvých malajských statistik letos už kolem 50 000 čínských turistů neopustilo Malajsii poté, co vypršela platnost jejich víza.

25.11. vypukl v Malajsii skandál poté, co byla zveřejněna nahrávka ponižujícího zacházení s čínskou ženou zadrženou na malajské policejní stanici. Záznam pořízený mobilním telefonem zobrazuje malajskou policistku v muslimském oděvu, jak drží Číňanku za ucho a nutí ji nahou dělat dřepy. Malajský ministr vnitra pojede kvůli tomuto incidentu do Číny podat vysvětlení.

Magistrát města Charbin (He'erbin), hlavního města provincie Heilongjiang. uzavřel 22.11. ve 20 hodin místního času veřejný vodovod oficiálně na 4 dny z důvodu celkové údržby. Odstávku způsobilo znečištění řeky Songhua Jiang, z níž město odebírá vodu, v souvislosti s výbuchem v chemičce firmy PetroChina ve městě Jilin ve stejnojmenné sousední provincii 13. listopadu. 24. 11. do Charbinu dorazila 80 km dlouhá benzenová skvrna, obsah benzenu ve vodě třicetkát přesahoval mez povolenou čínskými normami. Místopředseda jilinské provinční vlády Jiao Zheng se obyvatelům Charbinu oficiálně omluvil. Teprve 25.11. čínská vláda přiznala, že benzenu uniklo do řeky více než 100 tun. 26.11. navštívil Harbin čínský premiér Wen Jiabao a přislíbil více než čtyřem milionům lidí bez vody urychlenou nápravu a přísné potrestání činitelů zodpovědných za nehodu v jilinské chemičce. Dodávka vody začala být obnovována během 27.11. Skvrna postupuje směrem do Ruska, kde se Songhua Jiang vlévá do Amuru a ohrožuje tak město Chabarovsk. Rusko již vyjádřilo pobouření a požaduje po Číně kompenzace, čínský ministr zahraničí Li Zhaoxing se 27.11: omluvil ruskému velvyslanci v Pekingu. Celý incident vyvolal v Číně bouřlivou diskusi o ochraně životního prostředí a podpořil obhájce konceptu „Zeleného GDP", metody hodnocení úředníků státní správy, která by kromě ekonomických ukazatelů brala v úvahu i vyvolané znečištění a spotřebu primárních surovin.

Z Urumqi v Ujgurské autonomní oblasti Xinjiang, z Yinchuanu v Huiské autonomní oblasti Nigxia a z Chuxiongu v provncii Yunnan byly 22.11. hlášeny případy výskytu nebezpečné formy ptačí chřipky. Téhož dne zemřel v provincii Anhui pacient nakažený ptačí chřipkou, v Číně jde zatím o druhý případ úmrtí člověka na tuto chorobu. 24.11. se do Anhuie vydali experti Světové zdravotnické organizace.

24.11. došlo k výbuchu v chemické továrně ve městě Chongqing. Při výbuchu jeden člověk zahynul a 3 byli zraněni, došlo také k úniku jedovatého benzenu. Výbuch způsobilo nadměrné množství peroxidu vodíku při chemické reakci.

Taiwanský prezident Chen Shui-bian se 25.11. setkal s kardinálem Jean Louis Tauranem, někdejším vatikánským sekretářem pro vztahy se státy. Kardinál Tauran prohlásil, že spolupráce Vatikánu s Taiwanem bude pokračovat i v případě normalizace styků s ČLR. Chen Shui-bian k tomu řekl, že Taiwan tvoří s katolickou církví „spojenectví demokracie, lidských práv, svobody a míru" a že věří v trvalé udržení hodnotového partnerství obou stran. Chen Shui-bian dále obvinil Čínu, že potlačuje náboženství a zadržuje všechny, kdo provozují náboženské aktivity mimo kontrolu vlády. Chen Shui-bian také vyjádřil přání, aby se Taiwan „sladil se světem" a slavil Vánoce (25.12.) jako volný den.

Mluvčí Kanadské agentury pro mezinárodní rozvoj (CIDA) 26.11. oznámil, že kanadské ministerstvo zahraničí, ministerstvo pro mezinárodní spolupráci a CIDA společně poskytnou téměř 5 milionů kanadských dolarů na projekt zajištění práv čínských migrujících dělníků. V Číně každoročně desítky milionů lidí z venova migrují do měst za prací. Tento projekt je součástí letošní rozvojové pomoci CIDy Číně. Hlavním cílem projektu je prostřednictvím školení, přednášek a distribuce propagačních materiálů zvýšit povědomí migrujících dlěníků o jejich základních právech.

Provincii Jiangxi zasáhlo 26.11. zemětřesení síly 5,7 stupně Richterovy škály. Nejvíce postiženy byly okres Jiujiang a město Ruichang, otřesy byly cítit i v hlavním městě provincie Nanchangu. Do 27.11. bylo hlášeno 17 mrtvých, 20 těžce zraněných a 18 000 poškozených domů. V postižených oblastech nefunguje vodovod, elektřina ani telekomunikační sítě. Na 400 000 lidí strávilo noc bez střechy nad hlavou.

Připraveno podle čínských zpravodajských serverů. V originální jazykové mutaci můžete číst zde.

Editor:Martin Kříž;Autor:Jiří Hudeček (jiri.hudecek@cinsky.cz;martin.kriz@cinsky.cz)