První čínská auta v Evropě

08. 07. 2005
I když jde zatím jen o zanedbatelné tisíce dovezených aut, Čína tím začíná perspektivně ohrožovat evropské výrobce automobilů, kteří se potýkají se slabou poptávkou po vlastních modelech, uvedla agentura Reuters.

Nizozemský obchodník s automobily Peter Bijvelds má již kupce pro 200 pětidvéřových sportovně užitkových vozů Landwind. Očekává, že jich letos prodá asi dva tisíce kusů. Bijvelds již prodává levné čínské vozy, vyráběné firmou Jiangling Landwind Motor ze skupiny Jiangling Motors, za téměř poloviční ceny, než má jeho nejbližší konkurent.

Dealer z vesnice Erp v jihovýchodní části Nizozemska má s čínským výrobcem pětiletou exkluzívní smlouvu na prodej vozů v 27 evropských zemích. Nyní jedná o vytvoření distribuční sítě v Belgii, později ji chce rozšířit na celou Evropu. Cena vozu Landwind v Nizozemsku činí 17 tisíc eur, což je asi 510 tisíc Kč, včetně daně. Bijvelds na vozech provádí malé úpravy, aby vyhovovaly evropským emisním normám. Jedna z verzí Landwindu je vybavena dieselovým motorem od GM s obsahem 2800 ccm. Vozy jsou také s benzinovými motory Mitsubishi o obsahu 2000 nebo 2400 ccm.

CTK